Kompleksowe zakładanie ogrodów – co warto wiedzieć

Kompleksowe zakładanie ogrodów – co warto wiedzieć

Zanim zdecydujesz się na współpracę z firmą ogrodniczą warto zastanowić się na kilkoma sprawami związanymi z zaplanowaniem swojej zielonej przestrzeni. Warto więc zadać sobie kilka pytań pomocniczych.

Od czego powinieneś zacząć?

Jeśli zdecydujesz się stworzyć swoją wymarzoną oazę zieleni musisz wiedzieć, że stoi przed Tobą wiele wyborów i możliwości. Współczesny rynek daje nam wiele różnych rozwiązań, z których możesz skorzystać, a czasem zdarza się tak, że jedynym ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia (no i klimat, ale z tym też coraz łatwiej sobie radzimy).

Po pierwsze warto przemyśleć co powinno znaleźć się w Twoim ogrodzie marzeń- czy ma być w nim strefa relaksu, strefa dla dzieci, strefa towarzyska (grill, palenisko, altana), strefa sportowa, może marzy Ci się ogródek warzywny a może planujesz zrobić mały sad owocowy? To Twoje potrzeby i
oczekiwania pokazują Nam kierunek dalszych prac. Zastanawiając się nad ogrodem warto również zwrócić uwagę czy interesuje Cię konkretny styl (nowoczesny, rustykalny, klasyczny, prowansalski, japoński, wiejski, romantyczny).

Być może masz zdjęcia, które są dla Ciebie inspiracją? Warto się nimi podzielić, im więcej wiemy tym łatwiej nam dopasować się do Twoich potrzeb. Kiedy jednak nie wiesz co powinno znaleźć się w Twoim ogrodzie, ciężko Ci określić swoje oczekiwania, możesz nam zaufać. Zanim zaczniemy prace, przygotujemy dla Ciebie projekt, który pozwoli ustalić najlepszy plan
zagospodarowania Twojej przestrzeni.

Na jakim etapie jest Twój dom?

Istotne jest, czy planujesz ogród w domu, w którym już mieszkasz, czy dom jest na etapie planów lub budowy. W każdej z powyższych sytuacji warto pomyśleć o zagospodarowaniu przestrzeni zielonej.

W przypadku budowy lub na etapie planowania możemy dostosować wiele elementów, które ułatwią później samą realizacji ogrodu (wyprowadzenie wody, studnia wody, przewody elektryczne, które później ułatwią sterowanie nawodnieniem i oświetleniem). Przed położeniem kostki pod jej planowanym położeniem można rozmieścić tunele (przepusty), które ułatwią późniejsze rozprowadzenie nawodnienia.

Podjęcie decyzji dotyczących ogrodu odpowiednio wcześniej może ograniczyć późniejsze koszty realizacji ogrodu i z całą pewnością wpłynie korzystnie na wycenę. Dlatego często nie ma co zwlekać z decyzjami związanymi z  zagospodarowaniem ogrodu.

Jak wygląda działka?

To na jakim terenie znajduje się Twój dom ma znaczenie z kilku względów. Jeśli marzysz o równym trawniku musisz pamiętać, że istotne są różnice poziomów, które znajdują się na Twojej działce (dom/kostka/ogrodzenie). Tu również odpowiednie planowanie daje więcej możliwości dostosowania terenu pod Twoje potrzeby. Jeśli jednak dom już istnieje, nic straconego.

Postaramy się zaproponować ciekawe rozwiązania pozwalające ukształtować teren zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Co możemy zaproponować Ci zanim zaczniemy tworzyć Twój ogród?

W momencie, kiedy już wiemy, jak ma wyglądać teren, pozostaje kilka decyzji. Jedną z nich jest rozmieszczenie siatki na krety pod warstwą wierzchnią ziemi. Nie wszyscy klienci decydują się na ten element zabezpieczenia ogrodu, jednak jest on gwarancją, że trawnik zostanie zabezpieczony przed kretami.

Musimy pamiętać, że ci niechciani goście ogrodowi potrafią pojawić się po czasie w ogrodzie i sprawić, że trawnik nie przypomina swojego  wcześniejszego nieskazitelnego wyglądu. Siatka natomiast gwarantuje ochronę na wiele lat. Uzupełnienie gotowego trawnika o siatkę na krety wiąże się z dodatkowymi kosztami, ponieważ trawnik musi być wykonany na nowo. Dlatego też warto pomyśleć wcześniej czy chcemy mieć spokojną głowę, a krety kojarzyć tylko z przyjemnym zwierzątkiem mieszkającym w ziemi.

Kolejną decyzją wartą przemyślenia są drenaże odprowadzające wodę z rynien. Często klasyczne rynny posiadają odpływy, które podczas opadów tworzą korytarze wody, zalewają trawnik oraz potrafią niszczyć nasadzenia. Warto więc pomyśleć o systemie odprowadzania wody do wcześniej zaplanowanego miejsca. Są różne rodzaje drenaży- mniej i bardziej skomplikowane. Podczas
spotkania możemy dobrać najbardziej optymalny oraz dopasowany do określonego terenu. Jako że jest to również element znajdujący się pod podłożem, warto zaplanować go wcześniej, aby potem uniknąć dodatkowych prac ingerujących w wygląd ogrodu.

Istotną sprawą wartą wcześniejszych przemyśleń jest połączenie domu wraz z ogrodem, czyli taras. To również miejsce odpoczynku i relaksu, które odpowiednio zaaranżowane pozwoli Ci na spędzenie długich godzin na odpoczynku po ciężkim dniu oraz zapewni idealną przestrzeń na skonsumowanie porannego śniadania w towarzystwie śpiewu ptaków. Taras poza funkcją relaksu również organizuje przestrzeń Twojego ogrodu często wyznaczając granice rabat lub trawnika. Warto więc zastanowić się co powinno znaleźć się w jego przestrzeni (stół z miejscem do relaksu, leżaki, miejsce grillowe, ziołownik lub kwietnik, miejsce na dodatkowe atrakcje typu jacuzzi, a może po prostu wolna przestrzeń do organizacji przyjęć). Wszystko zależy od Ciebie i Twoich potrzeb.

Mogą Cię zainteresować

Cztery pory roku w ogrodzie

Ogród zmienia się wraz ze zmianą pór roku. ZImą wegetuje, wiosną budzi się do życia, latem rozkwita w pełni, a jesienią szykuje się do zimy. W każdej porze potrzebuje uwagi i pielęgnacji. Zobacz jak zatroszczyć się o ogród przez cały rok,

Przeczytaj

Trawnik jak z bajki

Wbrew pozorom trawnik wymaga pielęgnacji, niekiedy szczególnej. Dowiedz się jak zatroszczyć się o Twój trawnik, aby każdego roku cieszył oczy piękną i bujną zielenią.

Przeczytaj